قانون مجازات اهانت کنندگان به قوميتها

طبق قانون هر کس در گفتار و کردار به هر شکل به صورت آشکار به قوميتها توهين يا تمسخر کند، مجازات ‌میشود.

  آشنایی با جدیدترین ویندوز مایکروسافت

مایکروسافت در این سيستم عامل جديد نسبت به ویندوز Vista و XP از لحاظ ظاهر، امکانات، مشکلات سخت‌افزاری و از همه مهم‌تر سرعت تغییرات مثبتی داشته است.

   صفحه اول

   روز خبرنگار ››

   لينکهای مفيد

   گالری عکس

   نظرسنجی

  

RSS

Add To Favorites

Set HomePage


 

روز خبرنگار   


جام جم آنلاين: چند سالي است كه به مناسبت شهادت مظلومانه محمود صارمي خبرنگار ايرنا در كشور افغانستان به دست گروهك طالبان، 17 مرداد روز خبرنگار ناميده شده است و در اين روز مراسمي برگزار مي‌شود.
 

از آنجا كه خبرنگاران در زمره آزادترين انسان‌ها هستند و آزادي و خبرنگار چون آب براي ماهي به مثابه زيست و حيات آن است كه بايد از اين موهبت الهي ـ آزادي ـ كه ارمغان بس گران‌قيمت انقلاب اسلامي محسوب مي‌شود، حفاظت و مراقبت كرد.

با تجليل از خدمات و تلاش‌هاي ارزنده جامعه خبرنگاري، مطبوعاتي و رسانه‌اي كشور و نكوداشت ياد و خاطره شهيدان عرصه آزادي، اطلاع‌رساني و آگاهي‌بخشي به اين مناسبت شايسته است نكاتي را يادآور شويم:

اول ـ خبرنگاران و اصحاب رسانه: حفظ شأن و منزلت كار در رسانه بيش از هر كس متوجه اصحاب رسانه و خبرنگاران و گزارشگران ـ كه در صف اول آگاهي‌بخشي قرار دارند ـ است. حفظ كرامت، آزادي، شأن و منزلت رسانه‌اي بودن و لوازم آن بس خطير و حساس است. حريت، استقلال، وامدار نبودن، پاسداشت دين، اخلاق، اميدآفريني و آگاهي‌بخشي، اهتمام بايسته بر امر آموزش و يادگيري و ارتقاي سطح دانش و بصيرت به طور مستمر، دوست و دشمن‌شناسي، تشخيص و تمييز سره از ناسره، قناعت، مناعت طبع، پاكدستي و نيالوده شدن به چرب و شيرين روزگار از مهم‌ترين لوازم بلافصل شأن و منزلت اصحاب رسانه و خبرنگاران است. اگر بر جامعه رسانه‌اي ما فضاي معنوي، سالم و پاك حاكم باشد، مي‌توان اميدوار بود كه اصحاب رسانه آناني هستند كه در خط مقدم از آرمان‌ها، ارزش‌ها، واقعيات و خوبي‌ها دفاع مي‌كنند و اگر معدود افراد يا كساني به نام اصحاب رسانه اقدامات و رفتارهاي دون شأن انجام دادند براحتي از سوي خود خانواده بزرگ رسانه كنار گذاشته مي‌شوند و اين پالايش دروني مي‌تواند در اين زمينه بزرگ‌ترين دستاورد تلقي شود.

دوم ـ قانون جامع رسانه‌ها و مطبوعات: بي‌ترديد هم‌اكنون زمان مناسبي براي اصلاح قانون مطبوعات و برطرف كردن عيوب و كاستي‌هاي آن است. اين فرصت بايد متضمن بازتعريف جايگاه و رسالت مطبوعات و رسانه‌ها و نيز آسيب‌شناسي صادقانه و واقع‌بينانه وضع موجود باشد. بايد آزادي‌هاي مشروع و قانوني حداكثري براي رسانه‌ها فراهم گردد، سازوكارهاي حمايت و كارآمدي تعريف و نهادينه شود و قوانين حمايتي و پشتيباني‌هاي قانوني در جهت حمايت از حقوق رسانه‌ها و خبرنگاران به طور جامع ديده شود. محدوديت قلمرو خطوط قرمز و بازتعريف آنها، ارجاع داوري‌ها و رسيدگي به اختلافات و شكايات حوزه مطبوعات رسانه‌ها به هيأت‌هاي منصفه تخصصي و حرفه‌اي، خارج كردن مداخله نهادهاي انتظامي و قضايي، اجتناب از برخي توقيف‌ها و لغو پروانه‌هايي كه در افكار عمومي براي وجدان‌هاي بيدار و منصف هم گاهي پاسخي شايسته وجود ندارد الزام به پاسخگو كردن مقامات و مسوولان بويژه قواي سه‌گانه و بالاخره وداع با پديده مطبوعات و رسانه‌هاي بهره‌مند از رانت در معناي عام و مصطلح آن رانت دولتي، جناحي، نفتي و... كه به عملكرد رسانه‌هاي مستقل آسيب جدي وارد كرده و مي‌كند بايد از مهم‌ترين نكات در اصلاح قانون مطبوعات باشد. بديهي است نظام تشويق و تنبيه همچون ديگر حوزه‌ها بايد در قانون جامع مطبوعات و رسانه‌ها لحاظ شود. البته بايد قانون به گونه‌اي جامع و همه سونگر باشد كه مجدداً شاهد حضور روزنامه‌هاي زنجيره‌اي و برانداز نظام نباشيم؛ ضايعه‌اي كه به نام توسعه سياسي و آزادي مطبوعات در دوران حاكميت دوم خرداد شاهد آن بوديم.

سوم ـ اهميت و جايگاه رسانه‌ها و مطبوعات: در رسانه‌اي بودن عصر كنوني بحث و ترديدي وجود ندارد و بازيگران اصلي تحولات در اين عصر همانا رسانه‌ها هستند. مطبوعات و رسانه‌ها در تحولات جامعه در برخي برهه‌ها كارآمدي و تأثيرگذاري بايسته‌اي داشته‌اند، اما اين موضوع مستمر و دامنه‌دار نبوده است. از سوي ديگر رويكرد و سوگيري برخي سايت‌ها، خبرگزاري‌ها، مطبوعات و رسانه‌هاي فراگير هم توأم با حب و بغض‌هايي بوده است. افراط و تفريط در حمايت و انتقاد از يك دولت و جريان سياسي آسيب بس جدي به عملكرد رسانه‌ها وارد كرده است.

در برخي مقاطع زماني رسانه‌ها، مطبوعات و حتي رسانه‌هاي فراگير همه در انتقاد و نقد يك جريان يا دولت حاكم بوده است و گويي دولتي كه با رأي مردم بر سركار آمده است حتي يك كار خوب در كارنامه خود ندارد كه همه سياه‌نمايي و تخريب است نه انتقاد به قصد اصلاح و بر عكس در برخي سال‌ها شاهد نقش‌آفريني بعضي رسانه‌ها در حمايت از جريان يا دولت خاص بوده‌ايم كه تماماً تعريف و تمجيد است و گويي دولت حاكم هيچ ضعف و اشكالي ندارد و اتفاقاً بزرگ‌ترين آسيب‌ها به جامعه مطبوعات و رسانه‌اي كشور همواره به‌خاطر اين افراط (مچگيري، سياه‌نمايي، تخريب دولت) و تفريط (اميدواري بيهوده، برجسته‌سازي نادرست، تعريف و تحسين واهي) بوده است. گاهي كه انسان منصفي به فضاي اخبار و اطلاع‌رساني جامعه بدقت مي‌نگرد، احساس مي‌كند گويي يك ناجي در كشور وجود دارد و آن هم يك قوه خاص است و دو قوه ديگر سهمي در اداره امور كشور ندارند. به گمانم بزرگ‌ترين رسالت براي مهندسي نوين رسانه‌ها و مطبوعات در ايران، تغيير اين نگرش و رويكرد است.

دكتر علي دارابي

   
 

news1.esfahanhost.com

کليه حقوق اين سايت برای خبرگستر نقش جهان محفوظ است

حق تکثير اين برنامه متعلق به ( اصفهان هاست ) ميباشد